З Днем Соборності, українці!
опубліковано 22 січня 2024 року о 08:09

 22 січня - особлива дата в історії нашої держави. 105 років -22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Цей день став епохальною історичною подією, коли українські землі об’єдналися в одній державі.

Варто нагадати, що цьому об’єднанню передувало проголошення незалежності Української Народної Республіки. Саме в цей день 22 січня, але роком раніше, у 1918 -му, Українська Центральна Рада проголосувала за IV Універсал. Документ містив чотири головні напрями:

проголошення самостійності Української Народної Республіки;

доручення Раді Народних Міністрів укласти мир з Центральними державами;

оповіщення оборонної війни з більшовицькою Росією;

декларування основ внутрішнього соціально-економічного будівництва й окреслення заходів для припинення війни з Центральними державами.

Революційні події на Наддніпрянській Україні, проголошення української державності сприяли піднесенню національного руху в підавстрійській Галичині. В умовах розпаду Австро-Угорщини тамтешні українці отримали можливість реалізувати право на самовизначення.

Отже, 22 січня 1919 року проголошення Соборності увінчало прагнення розділених кордонами тогочасних імперій українців до єднання обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини. Ця подія повністю руйнує твердження російської пропаганди, буцімто українські землі вперше об’єднав Сталін у 1939 році.

Історик Іван Стичинський називає дату злуки УНР та ЗУНР чи не найголовнішою датою визвольної боротьби українців у тих роках.

"Оскільки обʼєднавча ідея в українців була завжди, то виходить День Соборності одразу став вінцем визвольних змагань", – продовжує він.

На жаль після першого в історії обʼєднання українських земель для держави Україна настали важкі часи. Українці вели війну на багатьох фронтах з різними супротивниками, території меншали. Зрештою поляки, окупували Галичину, а потім більшовики окупували решту території.

За часів радянського режиму День Соборності не відзначався, більше того - будь-яка згадка про нього знищувалася, цей день вважали "контрреволюційним святом". Перше офіційне святкування відбулося в 1939 році, у місті Хуст, столиці Карпатської України. Тоді ці землі перебували у складі Чехословаччини. На демонстрацію вийшло понад 30 тисяч українців - так День Соборності став наймасовішим заходом українців за 20 років.

Наприкінці існування радянського союзу українці почали влаштовувати так звані "ланцюги соборності". Люди бралися за руки вздовж доріг та влаштовували довжелезні шеренги, щоб продемонструвати таким чином єдність українського народу.

Одна з найбільш масових акцій у Центральній та Східній Європі, яка символізувала незгоду з політикою комуністичної партії відбулася 21 січня 1990 року. Тоді живий ланцюг простягнувся з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного. За різними оцінками, участь в акції взяли близько трьох мільйонів українців.

На державному рівні День Соборності України вперше відзначили в 1999 році.

Сучасні події нинішньої російської агресії лише підсилюють значимість того Акта злуки УНР і ЗУНР, бо знову Україну хочуть “пошматувати” та розділити, силою забравши її землі, встановивши штучні кордони й сірі зони. Головний урок, який ми маємо нарешті засвоїти: «Наша єдність – наша зброя!» І тільки так ми можемо перемогти підступного ворога !

“Українська національна думка мусить обнімати всіх українців, де б вони не проживали, на всій Україні, без огляду на державні кордони… Коли в кожному з нас до решти загине полтавський, галицький і т.д. провінціал, а в цілому зродиться та зросте Всеукраїнець, якого думи і змагання обнімають усю Україну зарівно і неподільно, як нерозлучну і єдину цілість”.

Слава Україні!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux